Ezek a molekulák képesek arra, hogy megtámadják a sejteket, belecsapódva a sejtmembránba, ott sejtek fehérjéiben vagy zsírmolekuláiban valamilyen változást idézzen elő.
A szabadgyök “kamikáze molekuláknak”, ugyanis megsemmisülnek, miután elvégezték a dolgukat, azután, hogy megváltoztatták a megcélzott sejt funkcióját, szerkezetét.
A szabadgyökök károsító hatása sok betegségben kimutatható, a daganatos betegségekben, az érelmeszesedésben és egyéb szív és érrendzeri betegségben, az immunrendszert érintő betegségekben, bőrgyógyászati betegségekben, és még számos szervet érintő betegségekben, mint a máj, vastagbél vagy a tüdő betegségeiben.
A szabadgyökök befolyásolják az öregedési folyamatokat is, roncsolják a kollagénrostokat a szervezetben, pedig a kollagén a felelős az összes szervünk rugalmasságáért, elasztikusságáért.
Szabadgyökök a szervezetünkben is keletkeznek, de a környezetünkből is bőven juttatunk be, a táplálékainkkal, a levegőből, és a bőrön keresztül is.
Az antioxidánsok feladata a szervezetünk, a sejtjeink megóvása a szabadgyökök ellen.
Az egészségünk, az öregedésünk mértéke nagyban az antioxidánsok és a szabadgyökök arányától függ.
Az antioxidánsok tulajdonképpen elzárják a szabadgyökök elől a sejteket, elállják az útját, így védik meg az egészségünket.
50 évvel ezelőtt még úgy nézett ki ezeknek a molekuláknak az aránya az emberi szervezetben, hogy több volt valamibel az antioxidáns, mint a szabadgyök.
Ma nagyjából a duplája a szabadgyököknek a szervezetünkben, mint amennyi antioxidáns véd bennünket ellenük.
Megfordult az aránya a sejtjeinket támadó és védelmező molekuláknak.
Ez köszönhető a levegő és a vízeink szennyezettségének, az élelmiszereink adalékanyag tartalmának, és összefüggésbe hozható a zöldségek és gyümölcsök vitamintartalmának a csökkenésével.
Fontos lenne ezt az arányt visszafordítani, és ezt azzal érhetjük el, hogy magas antioxidánstartalmú ételeket fogyasztunk.
Jelentős szerepe van ebben a “harcban” a C vitaminnak, az A- és E vitaminnak, és az Omega-3 zsírsavaknak.
Magas antioxidáns tartalmú növények az áfnya, a kivi, a kurkuma, a gránátalma, a zöld tea, az avokádó, és ezknek a növényeknek az ORAC értékének, ami egy nemzetközileg elfogadott mérőszám az élelmiszerek antioxidáns kapacitásának mérésére, szóval ezeknek növényeknek az ORAC értékének a többszöröse egy kedvelt édességünknek, a csokoládénak az alapanyaga, a kakaóbab.
Nem véletlen, hogy a kakaóbabot az Aztékok az Istenek eledelének nevezték.
Sokat tehetünk az egészségünk érdekében, ha sok-sok antioxidánst juttatunk a szervezetünkbe a szabadgyökök ellen.