Az első gondolatom az volt, hogy be kell menekítenem a virágaimat, már amelyik túlélte az éjszakai fagyot, meg aztán az is eszembe jutott, hogy itt van az ideje a csipkebogyó gyűjtésének.
A csipkebogyót onnantól kezdve érdemes igazán szedni, hogy megcsípte a dér.
A csipkebogyónak nagy kedvelője vagyok, főleg a belőle készült lekvárnak.
Igaz, olyat már nem fogok enni, amilyet gyerekkoromban…
Nem tudom, hogy a nagymamám hogy csinálta…
Mikor kezdő háziasszony voltam, egyszer eldöntöttem, hogy készítek csipkebogyó lekvárt.
Felütöttem az első kezembe akadt szakácskönyvet, és megállapítottam, hogy az írójának elment az esze.
Aztán még jó pár szakácskönyvből kikerestem a csipkebogyó lekvár készítésének a fortélyát, és rá kellet döbbennem, hogy nem az előző szakácskönyv írója bolondult meg, hanem a nagymamám volt az, aki nem ismert lehetetlent.
Aki szedett már csipkebogyót, az tudja, hogy már ez a művelet sem egyszerű, aztán a folytatás. ami szemenkénti tisztítást igényel…
Szóval gyorsan lemondtam arról, hogy saját készítésű csipkebogyó lekvárral örvendeztessem meg a családomat, de szedni minden évben szedek egy pár csésze teára valót, mert a saját kézzel szedett mégiscsak értékesebb mint a gyógynövény boltban kapható:)
A csipkebogyó nem csak értékes c vitamin forrás, értékes antioxidáns, hanem magas a kálium tartalma is, ami szintén nem elhanyagolható fontosságú, ugyanis a kálium hiánya akár életveszélyes is lehet.
A közelmúltban egy idős rokonomat tartottak benn a kórházban súlyos kálium hiány miatt. Az orvos elmondta, hogy lelssulhat a szív, vagy akár szívritmus zavart is okozhat.
A káliumnak fontos szerepe van a szervezet folyadékháztartásának az egyensúlyában is.
Persze azért nem kell megijedni, a napi táplálkozásunk során többnyire gondoskodunk a megfelelő mennyiségű kálium beviteléről, a krumpli, banán, dió, teljeskiőrlésű gabonák biztosítják számunkra a káliumot, viszont egy hányásos-hasmenéses betegség idején, ami ilyenkor ősszel elég könnyen előfordulhat, vagy hosszabb ideig tartó vízhajtó és hashajtó szedése esetén előfordulhat, hogy tönn kálium ürül ki a szervezetből, mint amennyit pótolunk.
Ilyenkor jöhet a főttkrumpli és a csipkebogyó tea.
El is indulok a határba, szerencsére itt van a szomszédságomban, és szedek egy kis csipkebogyót.
Ha szeretnél értesítést kapni az új blogbejegyzésekről, ITT ADD MEG az email címed, és az automata rendszer kiküldi neked levélben.